Кільцювання

Якісна племінна робота неможлива без індивідуального маркування кожної окремої особини, що виведена шляхом селекції. В птахівництві прийнята ідентифікація птахів декількома способами, а саме:

  1. Кільцювання: кільця існують як відкритого, так і закритого типу (роз'ємні та нероз'ємні).
  2. Чіпування: імплантація мікрочіпу під шкіру або в грудний м'яз птаха.

Ідентифікація птахів, виведених в умовах неволі, є обов'язковою.

КІЛЬЦЮВАННЯ ПТАХА НЕРОЗ'ЄМНИМ КІЛЬЦЕМ

Кільцювання - дуже важливий момент в племінній діяльності будь-якого заводчика. Кільцювання дозволяє отримати більш точну інформацію про вік і походження птаха, а іноді і підтвердити право власності. Таким чином кільце - це своєрідний технічний паспорт птаха, індивідуальний номер якого прив'язаний до таких документів як "Свідоцтво про народження", "Реєстраційне свідоцтво", "Родовід" і "Племінна книга".

Кільцювання дозволяє безпомилково ідентифікувати кожного окремого птаха для участі у виставках чи при транспортуванні.

Згідно з Правилами Всесвітньої орнітологіної конфедерації (С.О.М.) заводчики повинні ідентифікувати своїх птахів за допомогою алюмінієвих нероз'ємних кілець. Кільцювання допомагає вести облік птахів, а нероз'ємне кільце свідчить про те, що птах народжений в умовах неволі та є результатом планової селекції, а також не вилучений з дикої природи.

Кільця для маркування птахів в організаціях країн-членів Всесвітньої орнітологічної конфедерації (C.О.М.) мають відповідати єдиному міжнародному стандарту. Згідно стандарту CОМ, на кільцях має бути відображена наступна основна інформація:

  1. початкові літери країни, в якій народжений птах;
  2. рік народження птаха (слід зауважити, що на рік народження також вказує колір кільця);
  3. маркування організації, членом якої є заводчик;
  4. особистий номер заводчика;
  5. порядковий номер кільця.

Кожна з країн-членів С.О.М. може самостійно визначати додаткову інформацію, що розміщується на кільцях її членів, окрім основної.

ВГО "Зоосвіт", як член WBO з 2011 року та член С.О.М. з 2014 року, дотримується міжнародної послідовності кольорів 6-річного циклу і застосовує Міжнародний код кольору Pantone і RAL до кожного з шести кольорів маркувальних колець. Маркування кілець членів ВГО "Зоосвіт" має вигляд як на зображенні вище.

Країнам-членам С.О.М. наполегливо рекомендується при замовленні кілець у будь-якого виробника, вказати точний колір кілець і коди Pantone / RAL, а також специфікацію кілець, аби уникнути непорозумінь. Для визначення необхідних розмірів кілець, будь ласка, заходьте на сторінку спеціфікації кілець.

Міжнародна послідовність кольорів кілець:

Кільцювання нероз'ємними кільцями здійснюється у віці 7-14 днів від народження (вік коригується в залежності від виду конкретного птаха), тобто в дорослому віці кільцювання птаха нероз'ємним кільцем неможливе.

КІЛЬЦЮВАННЯ ПТАХА РОЗ'ЄМНИМ КІЛЬЦЕМ

Роз'ємні (відкриті) кільця використовуються на розсуд заводчика тільки для індивідуального мічення дорослих птахів, тому що можуть бути одягнені в будь-який період життя птаха. Найчастіше використовуються кольорові роз'ємні кільця, для мічення птахів одного виду різних виводків. Або, наприклад, коли птахи знаходяться на перетримці в загальному садку чи вольєрі, з метою легкого визначення птахів одного року, або однієї статі, чи інших необхідних визначень. Кольорові роз'ємні кільця використовуються виключно як маркери для ведення внутрішньої племінної роботи.

ІМПЛАНТАЦІЯ МІКРОЧІПУ (ЧІПУВАННЯ)

Вживлення чіпу здійснюється під шкіру птаха: в підкрильну складку або в грудний м'яз.

Після процедури імплантації дані про птаха та контактна інформація його власника заносяться до електронної бази, де будуть доступні в будь-який час в режимі он-лайн. Перевірити наявність чіпу у птаха можна за допомогою відповідного сканера.

Щодо маркування птахів, розведених в системі ВГО "Зоосвіт" слід зазначити наступне:

Щодо кільцьованих птахів  нашою Організацією ведеться відповідна База реєстрації птахів, тому за номером кільця досить просто відстежити історію та родовід такого птаха.

Щодо чіпованих птахів нашою Організацією ведеться не тільки відповідна База реєстрації птахів, але й п​ісля проведення процедури чіпування інформація щодо птаха та його заводчика/власника вноситься нами до відповідної електронної он-лайн бази.